Biatorbágyon voltunk, ahol egyszerűsített kazáncsere keretein belül, lecseréltünk egy már nem működő nyílt égésterű készüléket, egy korszerű Immergas típusú kondenzációs kazánra.
Egy pince helységbe volt a régi készülék, ahol oldalfali kivezetéssel volt elvezetve a füstgáz. Ez az elvezetés a mostani jogszabályok értelmébe szabálytalan volt, ezért az új kondenzációs készülék füstgáz / levegő elvezetését nem vezethettük ki ugyanott.
Hogyha oldalfalon szeretnénk elvezetni a kazánunk füstgáz kivezetését, akkor meg kell felelnünk a jelenlegi jogszabályoknak, mely megköveteli:
- a kivezetés középpontja a terepszinttől 2.10méterre kell, hogy legyen
- a kivezetés középpontjától 2-2méterre nem lehet nyitható nyílászáró (fix ablak lehet)
- a kivezetéstől 10méterre fölfelé nem lehet nyílászáró
- a kivezetéstől egyenes irányba nem lehet kerítés / házfal (olyan objektum, ami megállíthatja a füstgázt)
hogyha ezek a feltételek adottak, akkor semmi akadálya az oldalfali kivezetésnek. Ez a megoldás gazdaságilag is a lehető legjobb megoldás, mert egy 300.000-Ft-os anyagköltség helyett megoldhatjuk 30-40.000-Ft-ból. Ezért is fontos, hogyha fűtéskorszerűsítésbe vágunk, hogy hívjuk ki a szakembert egy személyes felmérésre, mert ezeket a helyszínen fogja csak látni, hogy milyen megoldás lehetséges és melyik a legköltséghatékonyabb. Azokat a „szakembereket” kerüljük, akik látatlanba mondanak árat és akik nem elég alaposak a felmérés terén.
Sajnos itt nem volt megoldható az oldalfali kivezetés, ezért egy osztott rendszert alakítottunk ki. A meglévő oldalfali faláttörésen kivezettük a kondenzációs kazán levegő oldalát, a füstgáz részét elvezettük a 4 méterre lévő épített kéménybe. Ebben a felállásban ez volt a legköltséghatékonyabb megoldás. Szerelés végén, lambda szondával tömörségi próbát is végeztünk, hogy minden illeszkedés megfelelő-e. Ezután már csak a papírmunka maradt hátra kéményes oldalon, ugyanis szükség van még egy hő- és áramlástechnikai méretezésre, valamint egy kéményseprő ipari nyilatkozatra. Ezeket a dokumentumokat mellékelve lehet csak lejelenteni a kazáncserét a helyi művek felé.
Még 2 nagyobb kihívás is volt, ami bonyolította az egyszerűsített kazáncserét. Az egyik az az volt, hogy az egész lakáson alig volt 3db sima relé. Ezért el kellett vinni egy új betáp kábelt, amire már bele tudtunk tenni egy 30mA-es fírelét és egy kismegszakítót is. Egy fali elektromos szekrényt is telepítettünk, hogy nagyon esztétikus legyen minden. Új fali konnektorokat is kellett telepíteni, a kazánnak és a kondenzvíz átemelő szivattyúnak, a régi konnektorok teljesen használhatatlanok voltak. Ez után már csak az EPH (egyen potenciálra hozás) bilincsek és szalagok felerősítése maradt hátra, valamint az EPH mérése és a jegyzőkönyvének elkészítése.
A másik dolog az a kondenzvíz elvezetés volt. A legközelebbi csatorna egy másik helyiségben volt, fönt a mennyezethez közel. Ezért telepíteni kellett egy WILO típusú kondenzvíz átemelő szivattyút. Egy faláttöréssel és egy Y idommal sikeresen ráálltunk a kondenzvízzel a szennyvíz csatornára. Abból a szempontból is szerencsét, hogy pince helységbe van a kazán, hogy a lakótérbe már nem hallható amikor az átemelő szivattyú bekapcsol.
A 30mA-es fírelé megléte, a kondenzvíz elvezetése, az EPH szalagok és jegyzőkönyv is olyan jogszabályi követelmény, mint a füstgáz elvezetésnél az oldalfali kivezetés. Hogyha ezeket a dokumentumokat a vállalkozó nem tűnteti föl az ajánlatába, akkor el is lehet kergetni a mekkmesterünket, ugyanis feketén szerette volna megejteni a kazáncserét. Hiába az a folyamat neve, hogy egyszerűsített kazáncsere, valójában nem olyan egyszerű és sok szakágat be kell vonni, hogy hivatalos és 101%-ig biztonságos legyen a készülékcsere.
<p>
</p>